Συνολικά 16 αθλητικές ομοσπονδίες μαζί και με την Παραολυμπιακή επιτροπή, εξέδωσαν ανακοίνωση μέσα από την οποία ευχαριστούν τον τέως Υφυπουργό αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη για τη στήριξή του στον ερασιτεχνικό αθλητισμό και κάθε ένα άθλημα ξεχωριστά.
Η ΕΟΚ,η ΚΟΕ, η ΕΟΠΕ, η ΕΛΟΠ και άλλες έχουν συνυπογράψει την ανακοίνωση, από την οποία λείπει η υπογραφή του ΣΕΓΑΣ.
Αναλυτική η ανακοίνωση των ομοσπονδιών:
Ο απερχόμενος Υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, επέδειξε αξιέπαινο μεταρρυθμιστικό έργο, αγκάλιασε τα ερασιτεχνικά αθλήματα και έδωσε λύσεις σε χρόνια προβλήματα που γιγαντώθηκαν την περίοδο της οικονομικής κρίσης.
Οφείλουμε να αναγνωρίσουμε πως ήταν ο Υφυπουργός Αθλητισμού που με την αποτελεσματική υποστήριξη της Κυβέρνησης δημιούργησαν τον μόνιμο μηχανισμό χρηματοδότησης του ερασιτεχνικού αθλητισμού από τα φορολογικά έσοδα των τυχερών παιγνίων, κάνοντας αποδεκτό ένα διαχρονικό αίτημα των Αθλητικών Ομοσπονδιών και των Σωματείων.
Ειδικότερα, στις δύσκολες συνθήκες που διαμορφώθηκαν στην εποχή της πανδημίας του covid-19, ο μηχανισμός χρηματοδότησης κράτησε ζωντανά τα σωματεία, προσέφερε ένα πολύτιμο θεσμοθετημένο έσοδο και έδωσε ουσιαστική λύση στα ερασιτεχνικά αθλήματα που αντιμετώπιζαν σοβαρό θέμα επιβίωσης. Ο μηχανισμός χρηματοδότησης αποτελεί μια τεράστια παρακαταθήκη για τον ερασιτεχνικό αθλητισμό.
Ο κ. Λευτέρης Αυγενάκης ήταν επίσης υπέρμαχος, βασικός υποστηρικτής και μπροστάρης στην επιστροφή των μεγάλων αθλητικών διεθνών διοργανώσεων στη χώρα μας.
Είναι χρέος μας απέναντι στην ιστορία και στους χιλιάδες αθλητές-τριες να αποδώσουμε τα εύσημα σε έναν πολιτικό που δεν ήταν μόνο ο μακροβιότερος Υφυπουργός Αθλητισμού, αλλά με σχέδιο, επιμονή και εργατικότητα άνοιξε νέες προοπτικές και ορίζοντες στο μέλλον του ελληνικού αθλητισμού».